اِکزم – مگا Aixam – Mega

 

Aixam logo version 2010

کمپانی اکزم در سال 1982 در شهر Aix-les-Bains فرانسه تاسیس شد. این کمپانی با خرید کمپانی آرولا در همان سال شروع به تولید خودروهای کوچک شهری بی نیاز از گوااهینامه نمود.

اولین خودرو تولیدی این کمپانی مدل 325D بود که به زودی موتورهای متنوع دیزلی و بنزینی به آن اضافه شد.

کمپانی اکزم در سال 1992 برای تولید خودروهای سایز بزرگ برند مگا را معرفی نمود.

اولین خودروی تولیدی مگا مدل Track بود. ترکیبی عجیب و بسیار قدرتمند از سوپر اسپرت و اس یو وی. این مدل به موتور دوازده سیلندر وی شکل مرسدس بنز با 395 اسب بخار قدرت و سیستم چهار چرخ متحرک مجهز شد.

 

در سال 1996 کمپانی اکزم کمپانی سازنده خودروهای سوپر اسپرت مونته کارلو در موناکو را به تملک خود در آورد و اولین محصول این همکاری مشترک خودرو مگا مونته کارلو شد. این مدل نیز از موتور 12 سیلندر وی شکل مرسدس بنز سود میبرد.

 

کمپانی اکزم مگا از همان سال 1992 با تشکیل تیمهای مختلف اتومبیلرانی در مسابقات مختلف رالی از جمله رالی روی برف و رالی پاریس داکار نیز شرکت میکرد. از جمله مقامهای برتر مقام اول در مسابقات روی برف سال 1992 و 1993 و همچنین مقام دوم در مسابقات پاریس داکار سال 2000 .

در سال 2002 مگا در ادامه نو آوریهای خود خودروهای کوچک همه کاره شهری را معرفی کرد. نوع کاملا فلکسیبل از ونهای کوچک شهری و در ادامه آن خودروهای اقتصادی برقی را در سال 2007 عرضه کرد.

کمپانی اکزم کمپانی مگا