ماتيس/ماتفورد Mathis/Matford

(1904-1950)

امیل ماتیس نماینده فروشنده خودرهای فیات ، د دیتریش و پنهار در شهر استراسبورگ آلزاس بود. آلزاس در آن زمان جزئی از امپراطوری آلمان بود. او بعد از فروش خودرو به فکر تولید خودرو افتاد و در سال ۱۹۰۴ اتوره بوگاتی دو مدل خودرو برای او طراحی کرد. ماتیس ابتدا خودروهای خود را با برند و اسم Hermes به بازار عرضه کرد ولی یک سال بعد نام برند و کمپانی را به نام خود یعنی ماتیس تغییر داد.

هرم مدل ۱۹۰۴

File:Mathis Hermes.jpg

در طول جنگ جهانی اول ماتیس به فرانسه رفت و پس از جنگ که آلزاس ضمیمه خاک فرانسه شد به کارخانه خود برگشت. بعد از جنگ جهانی اول کمپانی ماتیس به یکی از بزرگترین کمپانیهای خودروسازی فرانسه تبدیل شد. ولی خودروهای ماتیس از سیستم موتور نایت و تکنولوژی به روز استفاده میکردند که هزینه تولید را بسیار بالاتر میبرد.

File:Mathis EY4 cabriolet.jpg

در سال ۱۹۳۰ ماتیس قراردادی با ویلیام دورانت موئسس کمپانی جنرال موتورز برای ساخت کارخانه مشترک در لنسینگ میشیگان آمریکا بست. این کمپانی ماتام یا ماتیس آمریکا نام گرفت.

در سال ۱۹۳۲ ماتیس قراردادی دیگر با کمپانی فورد فرانسه برای ایجاد کارخانه مشترک بست. و به اینصورت کمپانی ماتفورد در همان شهر استراسبورگ تاسیس شد. کارخانه اصلی ماتیس در سال ۱۹۳۵ تعطیل شد. ماتفورد نیز در سال ۱۹۳۹ به علت جنگ جهانی دوم بسته شد.

ماتفورد ۱۹۳۹:

File:Matford 1939.JPG

در طول جنگ جهانی دوم ماتیس به آمریکا و کمپانی ماتام رفت.

بعد از جنگ جهانی دوم ماتیس به فرانسه برگشت و شروع به ترمیم کمپانی خود که در اثر بمباران صدمه دیده بود کرد و کمپانی در سال ۱۹۴۸ دوباره شروع به کار کرد.

در این سال ماتیس چند طرح انقلابی خودرو کوچک ارائه کرد ولی چون این کمپانی جزو طرح حمایتی دولت برای احیای خودروسازی قرار نگرفت این طرح ها هیچ گاه به تولید نرسید. در نهایت در سالهای بعد از جنگ ماتیس فقط موفق به تولید موتورهای هواپیما شد و کارخانه ماتیس در سال ۱۹۵۰ برای همیشه تعطیل گردید.